Rakovszky Zsuzsa a Trefort Irodalmi Esték vendége
Október 27-én Gintli Tibor beszélget Rakovszky Zsuzsával 17.30-tól az ELTE BTK A épületének Kari Tanácstermében.

Bölcsészkari líra - Trefort irodalmi estek

Nagyjából a XIX. század végéig gyakorta a jogi fakultás jelentette az írói munkásság előszobáját: sokszor jurátusok, ügyvédek léptek irodalmi pályára. A XX. század elejétől általánosabbá vált, hogy a (budapesti) bölcsészkar nyújtotta az írói, költői előképzést. Szerb Antal és nemzedéke nagyjából nevet is adott ennek az iskolázódásnak: „egyetemi irodalmat”, „bölcsészkari lírát” különítettek el.

Valóban érvényes e különbségtevés? Miben segítette a bölcsészeti stúdium a pályakezdést, a kibontakozást, miben nem? Bölcsészdiplomával rendelkező legjobb költőink, íróink miként emlékeznek az alma materre?

Egyetemünk fennállásának jubileumi, 375. esztendejében beszélgetéssorozatot kezdünk, melynek meghívottjai egykori diákjaink, ma az irodalmi élet meghatározó (költő) személyiségei, akiknek „civil” pályája nem az ELTE-hez kötődik. Természetesen reméljük: olyan alkotók is elfogadják később a meghívást, akik oktatói-kutatói hivatásuk folytán tanulmányaik végeztével sem kerültek az egyetem falain kívülre: Géher István, Nádasdy Ádám, Milosevits Péter és mások.

A Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet érintett dolgozóit nem említjük, mert e szervezeti egység – ezen belül elsősorban a Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszék – a sorozat kezdeményezője és koordinálója. A szervezés felelősei: Tarján Tamás docens, valamint Gintli Tibor docens (az ötletgazda), akik a beszélgetések előkészítése során, illetve a házigazda–kérdező szerepkörben legilletékesebb kollégáik segítségére számítanak.

A Dékán Úr által – nyár eleji megbeszélésünk alkalmával – kedvezően fogadott elképzelés színhelyének és időpontjának megválasztása a későbbiekben történik. Szólnak érvek a havonkénti és a kéthavonkénti jelentkezés mellett is. A sorozatot célszerű lenne október vége és november közepe közötti időpontban kezdeni, s a 2010–2011-es tanév befejezéséig legalább négy beszélgetést tető alá hozni.

A program

Október 27-én Gintli Tibor beszélget majd Rakovszky Zsuzsával, a december elsején megrendezésre kerülő beszélgetésen Fráter Zoltán partnere Kemény István lesz. 

 

Mítosz a 20. századról
Darvasi László monumentális nagyregénye 1908-tól 1957-ig vezet végig a magyar történelmen. A vidéki kastély grófja felesége halála után valószerűtlen építkezésbe fog: egy elpusztíthatatlan...
A nagy múltú antológia idén is az elmúlt év folyóiratterméséből válogatja ki a legfontosabb verspublikációkat.
Mítosz a 20. századról
Darvasi László monumentális nagyregénye 1908-tól 1957-ig vezet végig a magyar történelmen. A vidéki kastély grófja felesége halála után valószerűtlen építkezésbe fog: egy elpusztíthatatlan...
Új versek, régi témák
Nádasdy Ádám versei az emberélet útjának felén túlról szólnak. Az utazás folyamatos: billegünk a csónakban, kanyarodunk a teherautóval, viháncolunk a kertben, vagy éppen hátsó lépcsőkön...
Könyvportál Líra könyv Kiskereskedelem Nagykereskedelem Kiadók Kapcsolat Támogatók ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ