Sovány angyalok – Két párhuzamos monológ egy könyvről (Wmn.hu)
(kiadvány: Sovány angyalok)

A társadalmi ügyekben igencsak járatos Dr. Gyurkó Szilvia is elolvasta Kiss Noémi Sovány angyalok című könyvét, meg a WMN olvasószerkesztője, a civilben meseíró Both Gabi is. Kettejük nézőpontja egész más, ezért a véleményük is különbözik, de egy valamiben egyetértenek. Mindketten azt gondolják, hogy ti is olvassátok el ezt a fontos könyvet, mert a téma, amiről szól, nagyon sok nőt érint Magyarországon. Dr. Gyurkó Szilvia és Both Gabi párhuzamos monológja.

Gyurkó Szilvi: A Sovány angyalok látszólag egy férjgyilkosságról és az oda vezető útról szól. Az útról, ami családon belüli erőszakkal, meddőséggel és megcsalással volt kikövezve. Valójában azonban egy kórkép, kortünet. A közelmúlt Magyarországának lenyomata egészségügyi rendszertől, igazságszolgáltatásig, szocializmustól rendszerváltásig – mindez egy nő szemével.

Both Gabi: Ugyanabban az évben születtem, mint a szerző. Én is vidéken nőttem föl. Én is sportoltam, engem is ütöttek-vertek. Számomra elsősorban a kiszolgáltatottságról szól ez a regény. És arról, hogyan válik a bántalmazott maga is bántalmazóvá.

Gy. Sz.:A munkám miatt sokat foglalkozom ilyen ügyekkel (családon belüli erőszak, szexuális zaklatás), úgyhogy mondhatom, a könyv egészen pontosan festi le a bántalmazást, a családi erőszak dinamikáját. A veréseket és lelki erőszakot, majd a megbocsátást, aztán pedig az újra és újra felhorgadó dühöt. Nem utolsó sorban pedig azt, ahogyan az erőszak kiirtja az emberi érzések legszebbikét: a szerelmet.

B. G.: Terror, erőszak bántalmazás. Sötét, csendes, csúf, rémséges, fájdalmas, észrevehetetlen, elmesélhetetlen. De Kiss Noémi mégis képes rá, mert volt hozzá eszköze. Egy olyan irodalmi nyelvet talált az elmondhatatlanra, ami korábban nem létezett. Vannak persze szociográfusok által gyűjtött megrázó esetek, és léteznek letaglózó bulvártörténetek is. Sajnos mindennapi esetté váltak a bántalmazásokról szóló beszámolók. De a kortárs magyar irodalom eddig adósa volt ennek a tematikának. Kiss Noémi fölülírta az erről való a tudásunkat.

Gy. Sz.: Kiss Noémi könyve egy bántalmazó párkapcsolatot „felhasználva” beszél a meddőségről, a női munkavállalók kiszolgáltatottságáról, de a leszbikus szerelemről is. Sokféle fontos téma, a többségük még mindig tabu a magyar társadalomban, ezért aztán hálásak vagyunk minden leírt és hiteles szóért. S ezért minden leírt szó sokszorosan hat.

[...]

A teljes cikk itt olvasható »

Forrás: Wmn.hu, 2016. jan. 12.

2016-01-12 17:46:06
Fordította: Pék Zoltán
Londoni nyarak sok zenével és fűszerrel
A fiatal brit irodalom egyik legígéretesebb szerzőjének regényében egy ghánai fiú felnövéstörténetét követhetjük végig délkelet-Londonban. Miután nem jut be az áhított zeneművészeti...
Fordította: Todero Anna
Egy olasz család félreértései
Claudia Durastanti a fiatal olasz írónemzedék legizgalmasabb, legeredetibb hangú alkotója. Önéletrajzi elemeket is tartalmazó könyve egy nem mindennapi család életébe enged bepillantást, ahol...
Új, mai versek
Háborúban hallgatnak a múzsák? Erdős Virág verseiben nem hallgatnak, hanem ordítanak. Ebben a költészetben nem válik szét a közélet és a magánélet, és a megfogalmazás sem lehet győztes...
Fordította: Fodor Zsuzsa
Egy filmrendező válaszútjai
Georg Wilhelm Pabst a két világháború közötti filmművészet kiemelkedő alakja. Az osztrák filmrendező Berlinben is aktív, de Hitler hatalomra kerülésének idején épp Franciaországból menekül...
Könyvportál Líra könyv Kiskereskedelem Nagykereskedelem Kiadók Kapcsolat Támogatók ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ