Sovány angyalok – Két párhuzamos monológ egy könyvről (Wmn.hu)
(kiadvány: Sovány angyalok)

A társadalmi ügyekben igencsak járatos Dr. Gyurkó Szilvia is elolvasta Kiss Noémi Sovány angyalok című könyvét, meg a WMN olvasószerkesztője, a civilben meseíró Both Gabi is. Kettejük nézőpontja egész más, ezért a véleményük is különbözik, de egy valamiben egyetértenek. Mindketten azt gondolják, hogy ti is olvassátok el ezt a fontos könyvet, mert a téma, amiről szól, nagyon sok nőt érint Magyarországon. Dr. Gyurkó Szilvia és Both Gabi párhuzamos monológja.

Gyurkó Szilvi: A Sovány angyalok látszólag egy férjgyilkosságról és az oda vezető útról szól. Az útról, ami családon belüli erőszakkal, meddőséggel és megcsalással volt kikövezve. Valójában azonban egy kórkép, kortünet. A közelmúlt Magyarországának lenyomata egészségügyi rendszertől, igazságszolgáltatásig, szocializmustól rendszerváltásig – mindez egy nő szemével.

Both Gabi: Ugyanabban az évben születtem, mint a szerző. Én is vidéken nőttem föl. Én is sportoltam, engem is ütöttek-vertek. Számomra elsősorban a kiszolgáltatottságról szól ez a regény. És arról, hogyan válik a bántalmazott maga is bántalmazóvá.

Gy. Sz.:A munkám miatt sokat foglalkozom ilyen ügyekkel (családon belüli erőszak, szexuális zaklatás), úgyhogy mondhatom, a könyv egészen pontosan festi le a bántalmazást, a családi erőszak dinamikáját. A veréseket és lelki erőszakot, majd a megbocsátást, aztán pedig az újra és újra felhorgadó dühöt. Nem utolsó sorban pedig azt, ahogyan az erőszak kiirtja az emberi érzések legszebbikét: a szerelmet.

B. G.: Terror, erőszak bántalmazás. Sötét, csendes, csúf, rémséges, fájdalmas, észrevehetetlen, elmesélhetetlen. De Kiss Noémi mégis képes rá, mert volt hozzá eszköze. Egy olyan irodalmi nyelvet talált az elmondhatatlanra, ami korábban nem létezett. Vannak persze szociográfusok által gyűjtött megrázó esetek, és léteznek letaglózó bulvártörténetek is. Sajnos mindennapi esetté váltak a bántalmazásokról szóló beszámolók. De a kortárs magyar irodalom eddig adósa volt ennek a tematikának. Kiss Noémi fölülírta az erről való a tudásunkat.

Gy. Sz.: Kiss Noémi könyve egy bántalmazó párkapcsolatot „felhasználva” beszél a meddőségről, a női munkavállalók kiszolgáltatottságáról, de a leszbikus szerelemről is. Sokféle fontos téma, a többségük még mindig tabu a magyar társadalomban, ezért aztán hálásak vagyunk minden leírt és hiteles szóért. S ezért minden leírt szó sokszorosan hat.

[...]

A teljes cikk itt olvasható »

Forrás: Wmn.hu, 2016. jan. 12.

2016-01-12 17:46:06
Hová tűntek a férfiak?
Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Mit jelent a kitörés...
Az alternatív pedagógia útjain
A rendszerváltás a magyar történelem fontos fordulópontja. A több mint harmincévnyi távolság már lehetővé teszi, hogy objektívan tekintsünk rá, de még meghallgathassuk az események alakítóinak...
Hová tűntek a férfiak?
Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Mit jelent a kitörés...
Irodalomtörténeti pszichohistóriák
Milbacher Róbert nagy sikerű és hiánypótló művéhez, a Legendahántáshoz hasonlóan a Ködképek az irodalom láthatárán is közérthető és szórakoztató ismeretterjesztésre vállalkozik....
Könyvportál Líra könyv Kiskereskedelem Nagykereskedelem Kiadók Kapcsolat Támogatók ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ