Boldogan élni, míg meg nem halunk – Boldizsár Ildikóval beszélgettünk Életválságok meséi című kötetéről (Vasárnapi Hírek)
(kiadvány: Életválságok meséi)
Ugyanúgy éljük át félelmeinket, problémáinkat, mint a több száz évvel ezelőtt élt emberek, így érdemes a jól bevált ősi meséket segítségül hívni elakadásainkhoz. A nyugati mese megért, a keleti meggyógyít minket – állítja Boldizsár Ildikó meseterapeuta, akivel legújabb könyve, az Életválságok meséi című kötet megjelenésének apropóján beszélgettünk. – Ősi mesekincsből dolgozik kutatóként és terapeutaként, legújabb könyvében életválságok feldolgozásához kínál klasszikus segítő történeteket. Ezek szerint több az, ami összeköti az évszázadokkal ezelőtt élt embert velünk, a 21. századi emberrel, mint ami elválasztja. Azt gondolnánk pedig, hogy speciálisak a bajaink.
– A könyv egyik markáns és folyton felbukkanó motívuma az egyensúlyi helyzet és ezáltal a boldogság elérésének technikája. Nyilvános „kutatást” végzett arról, hogy mit jelent boldognak lenni – illeszkedik a kapott eredmény az ősi tudáshoz? – Nem tudományos igénnyel kutattam, hanem a könyv írásának egyik intenzív időszakában megkértem a Facebook-oldalam követőit, küldjenek fotót arról, mit jelent nekik a boldogság. Két képet kértem: egy természetfotót és egy személyes boldogságfotót. A természetfotók mindegyikén jelen volt a ragyogó, tükröződő, derengő világosság. A személyes képeken a nyugalom is feltűnt a fény mellett. A mesék ugyanezt sugallják: a boldogság a sötétségből való kijutással és az egyensúlyi állapot megtalálásával érkezik meg, de megelőzi egyfajta megküzdés. Azt, hogy mikor, mitől leszünk egyensúlyban, magunknak kell megtalálni és érvényre juttatni az életünkben. – Vannak olyan mesék – például életválságmeseként felbukkan a könyvében Holle anyó története –, amelyeket mindannyian ismerünk, de nem tudjuk, „mire jók”. Maguktól is működhetnek? [...] Megjelent a 2016. november 12.-i lapszámban 2016-11-14 16:49:42
|
|